در صورتیکه قبلا عضو سایت شده اید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید ، در غیر اینصورت از گزینه ثبت نام استفاده نمایید .

موفق خواهم شد اگر...

این روزها همه جا صحبت از هوش و ضریب هوشی است. همه ی خانواده ها به دنبال این هستند که فرزندانشان جز کسانی باشندکه IQ بالایی دارند اما آیا ضریب هوشی تنها عامل موفقیت دانش آموزان است؟ آیا دانش آموزان با ضریب هوشی پایین شانسی برای موفقیت ندارند؟ آنجلا لیدوک ورث معلم پایه ششم ابتدایی وقتی متوجه شد برخی شاگردانش با ضریب هوشی پایین هم موفق هستند تصمیم گرفت شغل معلمی را کنار بگذارد و در رشته ی روان شناسی تحلیل کند تا عامل موفقیت دانش آموزان را کشف کند.

متن زیر بر گرفته از سخنرانی او در نشست Ted در آمریکا است. او ابتدا مشاور مدیریت بود ولی بعد تصمیم گرفت معلم پایه ششم در یک مدرسه ی دولتی در نیویورک شود و مثل هر معلمی آزمون ها و تست هایی برای دانش آموزان در نظر گرفت. هنگامی که تکالیف بچه ها را گرفت و نمره های آن ها را محاسبه کرد به این نتیجه رسید که آن چه باعث متفاوت شدن دانش آموزان خوب و بد شده است تنها ضریب هوشی آن ها نیست! بعضی از قوی ترین شاگردانش، ضریب هوشی غیر معمول و بالایی نداشتند. از طرفی برخی از باهوش ترین بچه ها هم در درس خیلی خوب نبودند.

همین امر باعث شد که آنجلا در این باره به فکر فرو رود. مباحثی که دانش آموزان در درس ریاضی کلاس ششم باید یاد بگیرند موضوعاتی هستند مثل تناسب، اعشار و ... اما این مفاهیم را دانش آموزان می توانند یاد بگیرند. این مفاهیم برای همهی دانش آموزان قابل فهم است فقط به این شرط که به اندازه کافی تلاش کنند. او بعد از چند سال تدریس، به این نتیجه رسید که آن چه برای آموزش، فهم و یادگیری بهتر دانش آموزان نیاز هست، علاوه بر ضریب هوشی، داشتن هدف، انگیزه و اراده است.

movafagh1

 

آنچه ما یاد گرفتیم...

آن چه ما یاد گرفته ایم این است که ضریب هوشی، معیار اصلی در آموزش و یادگیری است. در نتیجه این مطالعات آن چه به عنوان دلیل موفقیت افراد مطرح شد هوش اجتماعی، ظاهر خوب ، سلامتی جسمانی، و ضریب هوشی بالا نبود. بلکه عامل اصلی ثابت قدمی بود. ثابت قدمی، اشتیاق و پشتکار از عوامل مهم در رسیدن به اهداف بلند مدت محسوب می شوند. در واقع ثابت قدم بودن مثل زندگی کردن در یک مسابقه دو ماراتون استقامتی است، نه یک مسابقه دوسرعتی.

دانش آموزانی که ثابت قدم تر هستند و پشتکار بیش تری دارند احتمال موفقیت شان بیش تر است. به همین دلیل همواره دانش آموزان این سوال را که چگونه انگیزه را برای مسیری طولانی حفظ کنیم از مشاوران می پرسند.این را بدانید که با هر ضریب هوشی که هستید ،وقتی هدفمند باشید و تلاش و پشتکار داشته باشید به اهدافتان می رسید. از همین ابتدای سال تحصیلی در گام اول اهداف خود را مشخص کنید و حتما هدفتان را با خط خوش بنویسید و به دیوار اتاق تان نصب کنید. بعد، از یک مشاور چگونه برنامه ریزی کردن را آموزش ببینید و برای خود به صورت روزانه برنامه ریزی کنید.

movafagh2

برای این که زمانتان را خوب مدیریت کنید توصیه های زیر را جدی بگیرید:

• در ساعات مشخصی از روز کارهای درسی تان را انجام دهید.

• ساعت شروع و پایان درس خواندنتان را برای خود مشخص کنید.

• کارهای مهم و غیر ضروری یک روز را برای خود مشخص و سعی کنید ضروریترها را اول انجام دهید.

• موقع درس خواندن خسته، گرسنه، خواب آلود و حواس پرت نباشید.)سرحال و با نشاط(

• برای هر 45 دقیقه یا یک ساعت درس خواندن، حتما یک ربع تا نیم ساعت استراحت کنید؛ مثلا میوه بخورید!

• خیلی مهم است که استراحت کردن و برخی تفریحات را حتما در برنامه داشته باشید چون به شما کمک می کند با آمادگی و نشاط بیشتر به درس خواندن بپردازید.

• بهترین برنامه ریزی آن برنامهای است که خودتان روزانه می نویسید. هیچوقت برنامهای که دیگران به شما توصیه میکنند برایتان مفید نخواهد بود.

• درسهای سخت و آسان را یکی در میان بخوانید تا ذهن تان زیاد خسته نشود.

• درسهای سخت را در زمانهایی که سرحالترهستید بخوانید. )شروع برنامه(

• در برنامه ریزی تان روزی 2 تا 3 ساعت خالی بگذارید، که اگر برنامه غیر قابل پیش بینی برایتان پیش آمد، کل برنامه تان به هم نریزد.

• ابتدا درسهای فردا، سپس درسهای امروز را در برنامهتان قرار بدهید.

• بهتر است شبها زودتر بخوابید زیرا خواب کافی به رشد جسمی و مغزی کمک میکند.

• در پایان هفته فرصتی برای مرور درس ها در نظر بگیرید. بعد از برنامه ریزی حتما شیوه های مطالعه دروس مختلف را بررسی کنید و برای یادگیری بهتر از آنها استفاده کنید. روشهایی مثل یافتن کلمه کلیدی، انواع خلاصه نویسی، تصویر سازی ذهنی، تمرین حل کردن و ...نقاط ضعف و قوت خودتان را شناسایی کنید و برطرف کردن آنها را حتما به برنامه خود اضافه کنید؛ از یک آزمون مناسب با سطح آموزشی خود کمک بگیرید چرا که تست زدن بدون آزمون نمیتواند شما را برای رسیدن به اهدافتان کمک کند چون با آزمون است که شما خود را محک می زنید و به نقایص خود پی میبرید و برای رفع آن تلاش میکنید.