در صورتیکه قبلا عضو سایت شده اید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید ، در غیر اینصورت از گزینه ثبت نام استفاده نمایید .

دهمی ها بخوانند

با آغاز سال تحصیلی جدید وارد مقطع متوسطه خواهید شد. این سال تحصیلی به دلایلی با سال های تحصیلی گذشتهتان متفاوت خواهد بود. پیش از هرچیز سال دهم اولین سال از مقطع تخصصی شماست. پیش از این شما به صورت مقدماتی با مباحث رشتههای گوناگون آشنا شدید تا بتوانید با علاقه و توانمندی خود در دروس مختلف آشنا شوید. امیدواریم که با آگاهی و شناخت کافی وارد مقطع جدید شده باشید. حال که با علم به هدف خود در مورد رشته دانشگاهی و شغل آینده رشته مقطع متوسطه خود را انتخاب نموده اید، باید به این امر توجه داشته باشید که از سال دهم سال کنکور شما محسوب می شود. برای کسب نتیجه مورد نظر خود در کنکور کارشناسی باید از همین حالا آماده شوید و مقدمات پیروزی خود را فراهم کنید. شیوه برنامه ریزی، شیوه مطالعه، مهارت های تست زنی، نقاط ضعف در هریک از این مراحل و همچنین تسلط به مباحث درسی سال دهم و یازدهم مسائلی هستند که شما در سال جدید و سال آینده باید به آن ها بپردازید تا در سال دوازدهم بتوانید با آرامش روانی بیشتر و تلاشی منطقی به دنبال کسب نتیجه مطلوب در کنکور باشید.

dahomiha1

 

گام اول: شناسایی هدف بلندمدت

اولین گام شما در مسیر موفقیت تحصیلی تعیین هدف با خصوصیاتی است که در ادامه شرح داده خواهدشد. تعیین هدف به شما در بالا بردن انگیزه و در نتیجه طی کردن هرچه بهتر مسیر کمک خواهد کرد. از آنجایی که مسیری که شما در آن قدم گذاشته اید، یک مسیر سه ساله و طولانی است پس باید انگیزه بالایی داشته باشید تا دلسرد نشوید و یا به هردلیلی از ادامه مسیر بازنمانید. یکی از مدل های مطرح در هدف گذاری مدل هدف گذاری SMART است که به ما کمک میکند تا ویژگی های یک هدف مناسب و مطمئن را بشناسیم. براساس این مدل اگر هدف بلند مدت خود را رشته دانشگاهی درنظر بگیریم، هدف ما باید دارای خصوصیات زیر باشند:

رشته دانشگاهی موردنظر خود را به صورت شفاف و روشن بیان کنید. چه رشته ای و چه دانشگاهی؟ برای پذیرفته شدن در آن به چه رتبه ای نیاز دارید و برای دست یافتن به این رتبه به صورت میانگین چه درصدهایی در هر درس باید کسب کنید؟ این کافی نیست که به عنوان مثال تنها بیان کنید که رشته پزشکی را دوست دارم. اکثر دانش آموزان رشته تجربی با هدف قبولی در رشته پزشکی وارد این رشته می شوند اما تنها تعداد کمی از آنها به این هدف دست پیدا می کنند. برای تعیین رشته دانشگاهی و در نهایت شغل آینده خود نیاز به شناخت رشته های دانشگاهی و همچنین آگاهی از توانمندی ها, علایق، مهارت ها و ملاک های خود برای انتخاب رشته دارید. فرصت مناسبی است که از هم اکنون به فکر این موضوع باشید و این انتخاب سرنوشت ساز و مهم زندگیتان را به دوره کوتاه اعلام رتبه ها تا انتخاب رشته کنکور سراسری واگذار نکنید. برای اطلاع دقیق تر می توانید در فرصت های مناسب به دانشگاه ها سر بزنید و علاوه بر آشنا شدن با محیط دانشگاه مورد نظر با دانشجویان رشته موردعلاقه تان از نزدیک صحبت کنید و همین طور می توانید با افراد شاغل در این رشته صحبت کنید تا اطلاعات واقع بینانه تری در مورد بازار کار و شرایط کاری رشته مورد نظر خود کسب کنید. و در نهایت از مشورت با مشاور تحصیلی کمک بگیرید.

dahomiha2

هدف شما باید قابل اندازه گیری باشد. باید بتوانید اندازه بگیرید که چه قدر به سمت هدفتان پیش رفته اید. آزمون های - آزمایشی در این مورد می توانند به کمک شما بیایند تا معیاری برای سنجش عملکرد خود داشته باشید 

در انتخاب هدف واقع بین باشید. رشته ای را برای خود در نظر بگیرید که دسترسی به آن ها امکان پذیر باشد. در این مورد خود را دست کم نگیرید و به کم قانع نشوید. اهداف کوچک انگیزه زیادی در شما برنخواهند انگیخت. از طرفی اگر هدف شما خیلی بزرگ و دور از دسترس باشد، اینقدر دور از تصورتان خواهد بود که انگیزه ای برای پیش رفتن به سمتش نخواهید داشت. توانایی ها، سابقه تحصیلی و حداکثر میزان تلاش خود را برای تعیین هدف به کار بگیرید و هدفی را انتخاب کنید که در شما شور حرکت ایجاد کند.  هدف ها باید قابل زمان بندی باشند. وقتی هدفی را برمی گزینید، باید با استفاده از یک جدول زمان بندی شده، مدام آن را - وارسی کنید و از آخرین وضعیت آن باخبر باشید. به این ترتیب، اگر پیشرفتی به سوی هدف خود مشاهده کنید، احساس رضایت و خرسندی خواهید داشت و به ادامه ی راه ترغیب می شوید و هرگاه به بیراهه کشانده شوید خود را به مسیر درست هدایت خواهید کرد. هدف خود را در دفتر برنامه ریزی خود بنویسید و با استفاده از هدف های میان مدت و کوتاه مدت که در ادامه شرح داده خواهد شد به سمت هدف بلند مدت خود حرکت کنید. در مقاله بعدی با گام های دیگر این مسیر بیشتر آشنا خواهید شد.